Drátkobetonová podlaha se vsypem a hlazeným povrchem, je známá hlavně pod názvem Průmyslová podlaha. Jedná se o speciální typ podlahového systému, který využívá ocelové drátky jako rozptýlenou výztuž pro betonovou směs. K zušlechtění povrchu nové podlahy se pak přidává speciální vsyp. Vsyp obsahuje kvalitní cementy, plnivo především tříděné křemičité písky, slinuté oxidy a metalická plniva v závislosti na požadované úrovni otěruvzdornosti povrchu podlahy. Tento typ podlahy je tedy vhodný pro projekty, kde je důležitá rychlost pokládky, pevnost v taku, ohybu a otěru, dále pak i rovinatost podlahy. Mají však své výhody i nevýhody, které si v tomto článku podrobně rozebereme.
Výhody drátkobetonových podlah s vsypem.
Odolnost: Drátkobetonové podlahy s vsypem, jsou velmi odolné proti mechanickému opotřebení. Při použití betonu třídy alespoň C20/25 s ocelovou výztuží a vsypem, mají podlahy vysokou pevnost jak v tlaku a ohybu, tak i vysokou odolnost vůči otěru, rýhám a výtlukům. Námi nejvíce používaný vsyp ForteDur 1025 má pevnost v tlaku minimálně 80 MPa. Drátkobetonové podlahy se vsypem mají také dlouhou životnost, která může dosahovat až 50 let nebo více.
Odolnost vůči zatížení: Drátkobetonové podlahy s vsypem, jsou vhodné pro prostory, kde je potřeba zajistit rovnoměrné rozložení zatížení na celou plochu podlahy. To je důležité například pro sklady, garáže, průmyslové a výrobní haly, dílny nebo sportovní zařízení.
Estetika: Drátkobetonové podlahy se vsypem, jsou strojně vyhlazeny do max. hladkosti a lesku s možností volby z několika barevných odstínů, které jim dodají atraktivní vzhled. Barevná škála je tvořená šesti pigmenty, které se přimíchávají do základní šedé. Všechny naše realizace defacto vždy provádíme v barvě povrchu přírodní šedé. Při správném realizačním postupu, strojně hlazené drátkobetonové podlahy vykazují velmi rovný povrch, což je v průmyslových prostorech žádoucí.
„Nevýhody“ drátkobetonových podlah s vsypem.
Počáteční náklady: Drátkobetonové podlahy se vsypem, jsou cenově srovnatelné, nebo i levnější než podlahy zhotovené z betonové mazaniny opatřené keramickou dlažbou. Pod podlahy z keramickou dlažbou, musí být vždy mimo nadzemní patra zhotovena izolace proti vlhkosti, což není levnou záležitostí. Nutnost vždy dělat hydroizolaci u Průmyslových podlah odpadá. Ceny drátkobetonových podlah se mohou lišit v návaznosti na požadovanou tloušťku, množství drátků na 1 m3 betonu, velikosti a členitosti realizované plochy, přepravní vzdálenosti atd.
Složitost instalace: Drátkobetonové podlahy se vsypem vyžadují při realizaci vysokou odbornost a praxi, speciální strojové a technické vybavení. Před samotnou realizací podlahy je důležité zajistit správnou koordinaci od přípravy podkladu, přesné samotnou realizaci až po finální dokončení a předání díla, a to i v závislosti na klimatických podmínkách. Průmyslovou podlahu např. nelze úspěšně realizovat v období vysokých venkovních a vnitřních teplot, nebo průvanu, kdy hrozí, že hydratace cementu v betonu bude moc rychlá na úkor potřebnému času ke zdárnému dokončení povrchu podlahy v požadované kvalitě. Toto je jeden z mnoha konkurencí podceňovaných aspektů. Celý proces realizace Průmyslové podlahy trvá 24 až 60 hodin v závislosti na teplotě, vlhkosti, velikosti a složitosti projektu.
Smršťovací řezy: Drátkobetonová podlaha, stejně jako každá jiná betonová podlaha se musí ihned po realizaci nařezat na dilatační celky, jejichž rozměry nepřekračují 30ti násobek tloušťky nové betonové podlahy (100 mm desky = maximálně 3 x 3 m dilatačního celku).
Závěrem
Drátkobetonové podlahy s vsypem jsou moderní a kvalitní řešení pro podlahové systémy, které nabízejí vysokou trvanlivost, odolnost vůči zatížení a estetiku se skvělým poměrem výkon/cena. Celkově lze říci, že drátkobetonové podlahy s vsypem jsou vynikající volbou pro průmyslové a komerční prostory, kde je trvanlivost a odolnost prioritou. Nicméně je třeba zvážit náklady na instalaci a vhodnost tohoto typu podlahy pro konkrétní prostředí a vždy je vhodné poradit se s odborníky.